Idziemy na grzyby !

0
470

Jak w każdy weekend na naszych łamach pojawia się tematyka turystyczna. Skoro mamy drugą połowę września, ciepłe dni i głębokie jurajskie lasy za progiem … to ruszamy na grzybobranie. Jest ono naszą narodową specjalnością, rozrywką prawdziwie egalitarną i dostępną dla każdego. Wystarczy koszyk, nożyk, trochę czasu i pobliski las, byśmy mogli ruszyć na poszukiwania. I chyba liczy się w tych naszych grzybobraniach nie tylko efekt ( choć przyjemnie wracać z koszem pełnym leśnych skarbów ) ale sam fakt szukania. Wszak jako ludzkość zaczynaliśmy jako łowcy i zbieracze – i coś z tej zamierzchłej przeszłości w nas pozostało.

Tak więc, póki ciepło i słonecznie idziemy do lasu. I dobrze ! Las bowiem wpływa niezwykle korzystnie na nasze dusze i ciała.

Lasy nie tylko zapewniają naszej planecie stały dopływ tlenu, dbają o właściwą wilgotność powietrza i gleby oraz obniżają temperaturę planety ale i są naturalnym lekarstwem. Dawniej uczyła tego medycyna ludowa, dziś medycyna “ naukowa “, konwencjonalna też uznaje, że lasy mają na nas zbawienny wpływ. Jakie korzyści daje nam godzinny spacer po lesie ?

Otóż :

– dostarcza nam czyste powietrze, bez smogu i zanieczyszczeń

– zapewnia doznania estetyczne, o każdej porze roku drzewa są po prostu piękne

– pozwala odpocząć naszym oczom – leśna zieleń jest dla nich zbawienna

– cisza i szum drzew leczą naszą psychikę, w leśnej głuszy możemy odpocząć od zgiełku tego świata i od …ludzi

– wysiłek fizyczny wpływa korzystnie tak na nasze ciało jaki i duszę

– fitoncydy wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze

– obserwacja flory i fauny leśnej pozwala nam uwolnić umysł od spraw codziennych, szarych i stresogennych.

Jednym słowem warto się wybrać do lasu ! A jeśli jeszcze wrócimy z koszem dorodnych i pięknie pachnących grzybów – dzień grzybobrania będzie podwójnie udany.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z grzybobrania naszych czytelników w jakże pięknych jurajskich lasach.