fbpx test

Trwają przebudowy częstochowskich ulic [VIDEO]

0

Z przeglądu dowiecie się, gdzie obecnie prowadzone są najważniejsze prace

UM Częstochowa

DARMOWE PRZEJAZDY MPK DLA UCHODŹCÓW PRZEDŁUŻONE

0

Nowe zarządzenie Prezydenta Częstochowy umożliwia uchodźcom z Ukrainy bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej również w kwietniu. Poprzednie zwolnienie z opłat obowiązywało do końca marca.

Dokumentem uprawniającym do zwolnienia z zakupu biletu MPK nadal będzie paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r.

Zgodnie z zarządzeniem, z uwagi na wprowadzenie 24 lutego stanu wojennego na terytorium Ukrainy, zostały zachowane uprawnienia do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Częstochowie.

UM Częstochowa

PRZEBUDOWA DK-46 – OD ŚRODY ZAMKNIĘCIE TATRZAŃSKIEJ

0

Z powodu inwestycji 6 kwietnia zamknięty zostanie odcinek ul. Tatrzańskiej z wjazdem na ul. Przejazdową. To objazdy dla kierowców oraz krótsze trasy autobusów MPK.      
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie informuje, że z uwagi na kolejny etap prac przy przebudowie DK-46 w zachodniej stronie miasta, od środy (06.04) zamknięta dla ruchu kołowego będzie ul. Tatrzańska – na odcinku od ul. Przejazdowej do wjazdu na teren firmy Wienerberger.  Dojazd do firmy Wienerberger będzie możliwy od ul. Lwowskiej oraz od północnej strony ul. Tatrzańskiej.
Ponadto odcinek o ruchu wahadłowym na ul. Przejazdowej wydłużony zostanie od początku tymczasowego mostu na rzece Gorzelance do wyjazdu z dotychczasowej pętli autobusowej przy siedzibie firmy Dospel.


Przewidywany termin obowiązywania takiej organizacji ruchu to około 2 miesiące.

Z powodu zmian i zamknięcia odcinka Tatrzańskiej, skróceniu ulegają też trasy autobusów MPK linii nr 12 i 27 w dzielnicy Gnaszyn.
Linia nr 27 będzie skrócona o około 250 metrów, natomiast linia nr 12 zostanie wycofana z ul. Przejazdowej i nie będzie obsługiwać przystanków GNASZYN DWORZEC PKP oraz ENERGETYKÓW.
Obie linie będą kończyć kursy na tymczasowej pętli, która powstała na ul. Tatrzańskiej, po północnej stronie skrzyżowania z ul. Lwowską.
Zastępcze przystanki końcowe dla linii MPK nr 12 i 27 będą nosiły nazwę GNASZYN DOSPEL.

Szczegóły dostępne są m.in. na stronie www.live.mpk.czest.pl

Przypomnijmy, że prace związane z odcinkiem DK-46 obejmują gruntowną przebudowę z pełną infrastrukturą podziemną i naziemną w ciągu ulic: Głównej i Przejazdowej wraz z poszerzeniem istniejącego śladu drogi oraz przebudową skrzyżowań.
Powstaje także nowy odcinek drogi od skrzyżowana z ul. św. Jadwigi wzdłuż linii kolejowej do ul. Pułaskiego przy Dworcu Stradom PKP, czyli tzw. obejście ulicy i kościoła św. Barbary. Całość prac ma zostać ukończona w drugiej połowie przyszłego roku.

Zadanie dofinansowane ze środków unijnych realizowane jest jednym z największych, drogowych przedsięwzięć w historii miasta. Wartość podstawowej umowy z konsorcjum wykonawczym to 98 mln zł.
Miejski Zarząd Dróg przeprasza za niedogodności i utrudnienia związane z realizacją inwestycji.

Na podstawie informacji z MZD i Biura Inżyniera Ruchu

Koleje Śląskie ograniczają darmowe przejazdy obywateli Ukrainy

0

Koleje Śląskie ograniczają od 1 kwietnia nieodpłatne przejazdy pociągami spółki dostępne dotąd dla wszystkich obywateli Ukrainy. Będą one do końca miesiąca darmowe dla dzieci i młodzieży, kobiet oraz mężczyzn powyżej 60 lat lub niepełnosprawnych, którzy wjechali do Polski od 24 lutego.

Bezpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich obywateli Ukrainy ten samorządowy przewoźnik kolejowy woj. śląskiego wprowadził 26 lutego – do odwołania. Podróż odbywała się na podstawie paszportu lub dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

W piątek po południu Koleje Śląskie opublikowały na swoim facebookowym profilu informację o ograniczeniu nieodpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy.

„Informujemy, że od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2022 r. nieodpłatne przejazdy pociągami Kolei Śląskich przysługują wyszczególnionym niżej obywatelom Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 r. i posiadają obywatelstwo ukraińskie: dzieci i młodzież do lat 18, kobiety (bez względu na wiek), mężczyźni powyżej 60 roku życia, mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej” – wyszczególniono.

Przy korzystaniu z bezpłatnych przejazdów obywatel Ukrainy musi okazać: paszport, który potwierdza przekroczenie granicy (zarówno granicy polskiej jak i innego państwa Unii Europejskiej) 24 lutego br. lub później, albo dokument ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja szkolna, studencka itd.) oraz powiadomienie o nadaniu numeru PESEL wydane po 24 lutym 2022 r., na którym jest wpisane obywatelstwo ukraińskie.

To podobne zasady, jakie obowiązują obecnie np. w pociągach Polregio. Przewozy Regionalne podały, że możliwość bezpłatnego korzystania z regionalnych połączeń kolejowych tej spółki dla uchodźców z Ukrainy została przedłużona do 30 kwietnia.

Z darmowych przejazdów w Polregio mogą korzystać dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60 lat oraz mężczyźni z niepełnosprawnością. Podróżny musi potwierdzić swoją tożsamość paszportem z pieczątką świadcząca o tym, że wjechał do Polski po 24 lutego.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego Koleje Śląskie m.in. zaangażowały się w przejazdy specjalne, którymi do 19 marca przewiozły ogółem ponad 8 tys. osób uciekających przed wojną.

Prezydent Duda: Jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową

0

Wstrząs na światowym rynku żywności wynikający z wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję będzie bardzo poważny – ocenił prezydent Andrzej Duda. Uspakajał jednocześnie, że Polska jest samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję żywności.

Prezydent otwierając wtorkowe posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju mówił, że na trudną sytuację polskiego rolnictwa składa się szereg czynników, z czego najistotniejszym jest wojna, która się toczy na Ukrainie.

Przypomniał, że w ostatnim czasie przeszliśmy także pandemię COVID-19, która wywołała szereg negatywnych skutków gospodarczych, wzrosty cen, inflacji, zawirowania na rynkach światowych, finansowych, a także na światowych rynkach rolnych. Jak mówił, w ciągu ostatnich miesięcy mamy do czynienia również z „ogromnymi wzrostami cen energii” oraz wzrostami cen gazu.

„Na to wszystko nałożyła się wojna w spichlerzu nie tylko Europy, ale w spichlerzu świata, jakim jest Ukraina. Na to wszystko nałożyła się konieczna polityka, która musiała być poprowadzona wobec agresora, czyli wobec Rosji, a więc polityka sankcyjna, która spowoduje w efekcie drastyczne ograniczenia handlowe z Rosją z jednej strony, ale z drugiej strony także spowodowuje w wielu aspektach na pewno niemożliwość przez Rosję prowadzenia sprawnej także i produkcji rolnej” – tłumaczył.

„Nie ma żadnej wątpliwości, że wstrząs wręcz na światowym rynku żywności wynikający z tej sytuacji, która toczy się w tej chwili na naszych oczach, będzie bardzo poważny” – powiedział prezydent.

Jak dodał, Ukraina i Rosja razem to 76 proc. światowej produkcji oleju słonecznikowego, 30 proc. światowej produkcji pszenicy, 17 proc. światowej produkcji kukurydzy. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że we wszystkich tych elementach światowej produkcji nastąpi ograniczenie o co najmniej 20-30 proc., to skutki tego muszą być katastrofalne” – podkreślił Duda.

Dlatego – mówił do członków Rady ds. rolnictwa – bardzo ważne jest postawienie pytania, jaką politykę powinna prowadzić Polska, aby umożliwić naszym rolnikom przetrwanie tego trudnego czasu.

„Na szczęście my mamy w Polsce sytuację bezpieczną. U nas nie toczy się wojna, my w wojnie nie uczestniczymy, ale w oczywisty sposób wojna na nas wpływa” – zaznaczył prezydent Duda.

Wskazał, że import z Ukrainy i Rosji do Polski nie był wielki. „Jesteśmy krajem, który jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jesteśmy absolutnie samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję żywnościową. Nasze rolnictwo było w stanie do tej pory zaspokoić wszystkie potrzeby, jakie generował nasz rynek. Nie byliśmy żadnym poważnym importerem żywności, wręcz przeciwnie byliśmy poważnym eksporterem żywności. Więc można powiedzieć także, że od tej strony rynki zagraniczne będą jeszcze bardziej chłonne na nasze produkty, niż było to prawdopodobnie do tej pory” – podkreślił prezydent.

Ale – jak zastrzegł – nie ulega wątpliwości, że polskich rolników w ogromnym stopniu dotyka i będzie dotykać wzrost cen nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, wzrost cen paliw i wszystkich źródeł energii. „W związku z powyższym jest to bardzo poważna sytuacja i nie ma wątpliwości, że absolutnie wpłynie ona nie tylko na sytuację polskiego rolnictwa, ale bez wątpienia wpłynie ona szerzej na sytuację polskiej wsi” – zauważył.

Duda wyraził nadzieję, że posiedzenie Rady ds. rolnictwa pomoże w znalezieniu rozwiązań dla wielu problemów, które stoją dzisiaj przed polskim rolnictwem i polską wsią.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Foto: polskapress

BAZA MIESZKANIOWA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

0

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego uruchomił portal internetowy www.slaskiedlaukrainy.pl

Na ww. stronie internetowej znajduje się baza mieszkaniowa dla uchodźców z Ukrainy. Portal jest miejscem kojarzenia osób fizycznych, którą chcą i mogą udzielić schronienia, z osobami, które uciekają przed wojną na terenie Ukrainy. Jest to inicjatywa skierowana do osób prywatnych, które chcą pomóc bezinteresownie (bez rekompensaty), a zamieszczone tam oferty nie mają charakteru komercyjnego. Portal nie jest także przeznaczony dla samorządów, czy ich jednostek organizacyjnych, a jedynie dla osób fizycznych/prywatnych.

PUNKT PRZYJĘĆ OD 4 KWIETNIA W SIEDZIBIE STRAŻY MIEJSKIEJ

0

Od poniedziałku 4 kwietnia br. punkt przyjęć i kwaterowania uchodźców będzie działał w budynku Straży Miejskiej w Częstochowie przy ul. Krakowskiej 80 blok 3.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15. Osoby, które pojawią się tam w tych godzinach, będą kierowane do miejsc noclegowych (z wyżywieniem) na terenie Częstochowy, którymi dysponuje obecnie Urząd Miasta.    
Pojedynczy uchodźcy, którzy dotrą na Krakowską 80 w godzinach wieczornych i nocnych, będą mieli możliwość znalezienia tymczasowego schronienia w świetlicy Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba” prowadzonej w siedzibie Straży Miejskiej. Strażnicy są w stanie zapewnić tym uchodźcom także m.in. jedzenie i środki czystości (z takiej formy wsparcia skorzystało już w komendzie Straży Miejskiej 20 osób).

1 kwietnia br. przestaje w związku z tym funkcjonować punkt przyjęć przy ul. Ogrodowej 24/44. Miasto dziękuje Caritas Archidiecezji Częstochowskiej za pomoc w organizacji punktu przyjęcia i zakwaterowania uchodźców, działającego przy Ogrodowej przez ostatni miesiąc. Caritas będzie kontynuował realizowane przez siebie formy wsparcia uchodźców.
Zmiana lokalizacji punktu związana jest ze zmniejszeniem się napływu uchodźców poszukujących w mieście noclegu oraz potrzebą synchronizacji doraźnego wsparcia uchodźców przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, Straż Miejską oraz Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.    

Przypominamy jednocześnie, że współpracująca z miastem ukraińsko-polska Fundacja „Nasz Dom” cały czas przyjmuje zgłoszenia od osób chcących udzielić gościny uchodźcom i kontaktuje je z osobami szukającymi kwater prywatnych. Wolontariusze działają w miejskim punkcie informacyjno-pomocowym dla uchodźców przy ul. Śląskiej 3/5 w Częstochowie, tel. + 48 34 37 07 331; e-mail: evelyn7@poczta.onet.pl – od poniedziałku do piątku w godz. 9-17, a w soboty i niedziele w godz. 9-14.


Fot. świetlica w siedzibie Straży Miejskiej

Gospodarka odpadami. Częstochowa wylicza koszty

0

Z czego wynika wysokość opłaty za odpady, którą wnoszą mieszkańcy? Częstochowski magistrat wylicza koszty związane z zagospodarowaniem tony tworzyw sztucznych, makulatury i szkła.

Samorząd Częstochowy informuje mieszkańców, co składa się na wzrost opłat za gospodarowanie odpadami. Miasto w oparciu o dane Centrum Usług Komunalnych wylicza jednostkowe koszty, jakie ponosi w związku z realizacją zadań związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.

Ile za zagospodarowanie tony plastiku, makulatury i szkła?

W kontekście odbioru i zagospodarowania tworzyw sztucznych ratusz wskazuje, ze jeszcze w 2013 r. zagospodarowanie tony tej frakcji odpadów kosztowało miasto 6 zł, w kolejnych latach stawka ta wzrosła do: 227 zł w 2017 r., 740 zł w 2019 r. oraz 1196,66 zł w 2022 r. – Od 7 lat koszt odbioru tego rodzaju odpadów rośnie więc skokowo, a różnica miedzy rokiem 2019 a obecnym to ok. 456 zł za tonę odebranych odpadów plastikowych – czytamy. Skokowy wzrost cen miał miejsce także w zakresie odbioru i zagospodarowania frakcji odpadów papieru i makulatury. W 2013 r. zagospodarowanie tony takich odpadów wynosiło 6 zł, natomiast w 2022 r. koszt ten wynosi już 772 zł za tonę. Natomiast za odbiór i zagospodarowanie tony szkła – jak wskazuje miasto – jedynie między 2019 r. a 2022 r. odnotowano wzrost o ok. 159,48 zł za tonę. Obecnie stawka wynosi 492,48 zł.

Jak wyjaśniono, wszystkie podane ceny uzyskiwane są w ramach prowadzonych przetargów nieograniczonych i „odzwierciedlają rzeczywiste warunki, które panują na rynku odpadowym”.

Miasto wskazuje ponadto na inne składowe opłaty, w tym tzw. opłatę marszałkowską, wzrost inflacji i cen paliwa. Opłata marszałkowska – jak wskazano – w ciągu ostatnich lat wzrosła o niemal 400 proc. za tonę.

– Galopujące koszty zagospodarowania odpadów to zjawisko, z którym borykają się wszystkie polskie gminy. Dochodzą do tego czynniki makroekonomiczne napędzające wzrost tych kosztów: inflacja, ceny paliwa, gazu czy energii elektrycznej. Żaden z tych elementów nie zależy w najmniejszym stopniu od samorządów lokalnych – podaje częstochowski magistrat. – Gospodarowanie odpadami w gminie musi się bilansować. Oznacza to, że samorząd nie może ,,zarabiać” na odpadach – ma po prostu zapewnić środki na obsługę systemu, a koszty tej obsługi stale rosną – dodano.

Tymczasem, jak wskazują przeprowadzane analizy, samobilansowanie się gminnych systemów gospodarki odpadami jest kwestią problematyczną dla wielu gmin. Dla przykładu, w latach 2016-2019 gminy z województwa opolskiego dopłaciły do systemu łącznie 30 mln zł, przy czym tylko jednej z gmin udało się wyjść „na zero”. Problem widoczny jest także w stolicy. Stołeczny ratusz podaje, że do systemu dopłaca 457 mln zł. W Bytomiu natomiast w zeszłym roku do systemu dopłacono 1 mln zł.

Joanna Spiller

https://www.teraz-srodowisko.pl/

WWW.UKRAINA.CZESTOCHOWA.PL

0

www.ukraina.czestochowa.pl – to strona internetowa, w całości dedykowana wsparciu przybywających do Częstochowy uchodźców.

Portal działa zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, i zawiera informacje zarówno dla szukających pomocy, jak i chcących pomóc.

www.ukraina.czestochowa.pl – це інтернет-сторінка, повністю посвячена підтримці прибуваючим до Ченстохови біженцям. Портал діє як і польською, так і українською мовами та містить інформації для осіб, що шукають допомоги, так і тих, хто хоче допомогти.

PUNKT INFORMACYJNO-POMOCOWY
 +48 343 707 391 / +48 780 031 217

CARITAS (WOLONTARIUSZE)
 +48 506 394 592

Z utrudnieniami na starej jedynce koło Częstochowy

0

Kierowcy będą korzystać z tymczasowej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 91 między Częstochową a Koziegłowami. Na ponad kilometrowym odcinku z ruchu wyłączona zostanie jedna jezdnia. Utrudnienia potrwają do końca maja.

Zmiany dotyczą odcinka na wysokości Zawady. Wyłączony z ruchu będzie odcinek o długości ok. 1,3 km. W obu kierunkach pojazdy będą poruszać się po jednej jezdni.

Utrudnienia wiążą się z trwającą inwestycją. Prace obejmują 5-kilometrowy odcinek DK-91 Nowa Wieś – Zawada. GDDKiA chce podnieść bezpieczeństwo i wzmocnić jezdnię do 11,5 t/oś. zminimalizowany ma być hałas – na drodze ułożona zostanie tzw. cicha nawierzchnia.

Na trasie przebudowane zostaną m.in. jezdnia, skrzyżowania, zatoki autobusowe oraz pobocza i chodniki. Poprawione zostanie bezpieczeństwo pieszych – wszystkie przejścia znajdujące się poza skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną zostaną dodatkowo wyposażone w sygnalizację ostrzegawczą.

Prace wykonuje konsorcjum firm na czele z firmą Bitum. Od jesieni ub. roku, kiedy to podpisano umowę wykonawca prowadził prace przygotowawcze, wykonał odwodnienia drogi, przebudował także sieć teletechniczną. Teraz rozpoczną się roboty drogowe. Jak poinformował inwestor – GDDKiA Katowice – w pierwszej kolejności rozbierana będzie istniejąca nawierzchnia jezdni, a w jej miejsce wbudowana zostanie nowa, dostosowana do obciążeń do 11,5 t/oś.

RI/GDDKiA