Wokół sieci 5G narosło mnóstwo mniej lub bardziej spiskowych teorii, obaw i po prostu plotek. Zwykłemu zjadaczowi chleba, trudno jest odróżnić prawdę od fake newsu. Trudno odsiać fakty od mitów. A sieć jest rozbudowywana, nadajników przybywa. Warto więc się zapoznać po prostu z faktami.

Co to jest 5G ?

To po prostu sieć komórkowa, najnowszej generacji. Jest szybsza, stabilniejsza i pojemniejsza od technologii stosowanych do tej pory. Jej rozpowszechnienie kolokwialnie mówiąc czyni chociażby internet mobilny bardziej dostępnym, szybszym i mniej zawodnym. Jest ona ponad dwukrotnie szybsza od sieci LTE i może obsłużyć do 1 000 000 urządzeń na kilometr kwadratowy. Szczególnie więc ważny jest jej rozwój dla internetu rzeczy – czyli naszych podłączonych do sieci lodówek, telewizorów a nawet szczoteczek do zębów.

Jakie korzyści przynosi nam technologia 5G ?

Pozwala na wiele szybsze przesyłanie danych. Sieci 4G/LTE/LTE-Advanced teoretycznie umożliwiają przesył danych z prędkością 300 megabitów na sekundę. Sieć piątej generacji pozwoli przesyłać dane z prędkościami nawet 10 gigabitów na sekundę (ok. 40 razy szybciej).

Jest bardzo pojemna. Do sieci LTE można jednocześnie podłączyć milion urządzeń na każdych 500 kilometrów kwadratowych. Sieć 5G pozwoli na połączenie miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. To otwiera drzwi do błyskawicznego rozwoju Internetu rzeczy i zupełnie nowych jego zastosowań, od inteligentnych ubrań monitorujących stan zdrowia właściciela, aż po całe inteligentne miasta.

Fenomenalny czas reakcji sieci 5G. W sieciach czwartej generacji opóźnienie między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosi średnio 50 milisekund. W sieci 5G zaledwie 1 milisekundę. W praktyce oznacza to na przykład, że sieć 5G pozwoli zdalnie sterować różnymi urządzeniami, na przykład samochodami, maszynami budowlanymi czy robotami medycznymi. Chirurg za pośrednictwem robota będzie mógł przeprowadzić operację pacjenta znajdującego się na innym kontynencie.

Czy 5G jest dla nas niebezpieczne ?

Nie wydaje się. Nie ma aktualnych i potwierdzonych badań, które by udowadniały że technologia 5G jest dla ludzi szkodliwa. Nie jest ona, jak to podają autorzy niektórych teorii spiskowych, przyczyna rozwoju koronawirusa, nie osłabia układu immunologicznego. Technologia 5G zapewnia mniejszą emisję promieniowania elektromagnetycznego niż technologie starszego typu. Nie ma też danych ( badania zagraniczne, w krajach gdzie siec ta działa i jest o wiele bardziej rozwinięta niż u nas ) potwierdzających tezę , ze powoduje ona zwiększoną zachorowalność na nowotwory. Czy technologia tu omawiania jest zupełnie bezpieczna i nie ma żadnego wpływu na środowisko naturalne ? Badania naukowe zdają się potwierdzać tezę, że jest bezpieczna a wpływ na przyrodę ma dokładnie taki, jak znaczna część technologii współcześnie przez na użytkowanych. Na pewno nie jest ani źródłem epidemii ani rozsiewaczem nowotworów, ani narzędziem depopulacji – bo i takie ” teorie ” się pojawiają. Z aktualnymi badaniami naukowymi dotyczącymi sieci 5 G w naszym kraju można zapoznać się tutaj

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kompendium wiedzy o technologii 5G. Można się z nim zapoznać tutaj

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji